loader image

1. Delil Eğitim Akademisi Sempozyumu

Written by
  • 5 sene ago

1-2 Aralık 2017 tarihlerinde Duisburg-Essen Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan sempozyum, ‘Almanya ve Avrupa’da Aleviliğin Kurumsallaşması – Zorluklar ve Fırsatlar’ temasını işliyor. Program ve katılımcılara ilişkin detaylara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

DAVET

Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinde Alevi toplumunun inanç toplumu olarak kabul edilmesi, Alevilerin eşit haklara sahip olması yolunda önemli bir dönüm noktasıdır. Alevi toplumu atılan bu adımı çoğulculuk esasına dayalı kamu düzenine katılım sağlamaları yönünde bir davet olarak anlamaktadır. Avrupa’da 270’den fazla Alevi Kültür Merkezi/Cemevi bulunan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Avrupa’daki Alevi inancına mensup insanların meşru temsilcisi olarak giderek önem kazanmakta ve bu niteliğiyle gerek devletlerin gerekse de eğitim kurumlarının yetkili muhatabı olarak kabul görmektedir. Bundan dolayı Avrupa’daki bu çatı kuruluşu örneğin “Alevilik Derslerinin“ düzenlenmesi ve bunun için gereken öğretmenlerin işe alınması ve eğitilmesi de dâhil olmak üzere devamlı yeni görev ve zorluklar ile karşılaşmaktadır.

Alevilik ile ilgili öğreti ve araştırma hâlihazırda özellikle Weingarten Eğitim Yüksekokulu ile Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi’nde yapılmaktadır.

Bu çok önemli kazanıma rağmen Alevi kurumlarının temsilcileri gerek Almanya’da ve gerekse Avrupa’da Alevi öğretisinin büyük ölçüde tanınmadığına ve yüksekokullarda yeterince temsil edilmediğine işaret ediyor. Ve Avrupa’da yaşayan 1,5 milyonu aşkın Alevinin ihtiyaçlarını karşılamaktan oldukça uzak. Bu eksikliği gidermek, yüksekokullardaki bilimsel araştırmaları izleme/takip etmek, Alevi öğretmenlerinin ve inanç önderleri olan Ana ve Dede´lerin profesyonel eğitimi için gerekli altyapıyı oluşturmak üzere Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun girişimi ile Delil Eğitim Akademisi kuruldu. Eğitim ve akademik çalışmalar vasıtasıyla Alevi toplulukların bilgilendirilmesi çok elzem ve önemli bir tarihi sorumluluk anlamı taşımaktadır. Delil Eğitim Akademisi çalışmaları ile bu tarihi görev ve sorumluluğa yoğun bir şekilde katkı sağlamak ve stratejik olarak da alandaki bilimsel gelişimin önünü açmayı hedeflemektedir.

Delil Eǧitim Akademisi, kendini dışa açık, başka inanç ve kültürlerle fikir alış-verişinde bulunmak üzere kurulmuştur. Delil Eǧitim Akademisi, hukuk devleti ilkeleriyle laiklik ve çoǧulculuk temelinde diyalog kurmayı amaçlayan bir platform olarak görülmekte ve tarihi kökenini ciddiye alan ve bu mirası bilimsel çalışmalarla Avrupa düzeyinde gelişmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Delil Eğitim Akademisi’nin 1-2 Aralık 2017 tarihlerindeki kuruluş etkinliğinde bilim, siyaset ve din temsilcileri din özgürlüğünün fırsatları, zorlukları ve de sınırları tartışılacaktır.

Lütfen katılımınızı en geç 15.11.2017 tarihine kadar info@alevi.com mail adresine bildiriniz.

Article Categories:
Sempozyum

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.