loader image

DEA 1. Sempozyumu Başladı!

Written by
  • 5 sene ago

Delil Eǧitim Akademisi 1. Sempozyumu, Almanya ve Avrupa’da Aleviliğin Kurumsallaşması – Zorluklar ve Fırsatlar başlığı altında Bugün Duisburg-Essen Üniversitesi’nde başladı.

Ayla Genc moderatörlüğünde başlayan sempozyuma 600 kişi katıldı.

Cafer Kaplan Dede’nin Türkçe ve Şenay Malkoç Ana’nın Almanca olarak Delil uyandırması ve Gülbeng okumasıyla başlayan sempozyumun ilk gününde, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Aziz Aslandemir’in açılış konuşmasının ardından, Armin Laschet– KRV Eyalet Müsteşarı, Serap Güler, KRV Eyalet Eğitim Bakanlığı’ndan Susanne Blasberg-Bense, Duisburg-Essen Üniversitesi Protestan Teolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aaron Schart’ın selamlama konuşmasının ardından, ilk oturum yapıldı.

Aleviliğin sosyolojik gelişimi konusunda ,Dr. Klaus Gebauer, Alevilikte Kadının Yeri, konusunda Prof. Dr. Bedriye Poyraz ve Aleviliğin Akademik ve Kamusal Alandaki Önemi Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat birer sunum yaptılar.

Mahir Çakır’ın bağlama eşliğinde okuduğu nefeslerin ardından, katılımcılar resepsiyon kısmına gecerek, lobide devam eden etkinliğe katıldılar.

Sempozyum yarın sabah saat 09.00’dan itibaren, yoğun bilimsel ve akademik sunum ve tartışmalarla devam edecektir.

Article Categories:
Sempozyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.